Podstawy obserwacji dla detektywów.

 Podstawy obserwacji dla detektywów.

Teraz masz już wszystkie informacje potrzebne do rozpoczęcia inwigilacji. Sprzęt niezbędny do pracy powinien być przygotowany przy pomocy listy kontrolnej. Lista ta powinna zawierać: aparat fotograficzny, kamerę video, teczkę, mapę, latarkę, notatnik i ołówek, być może przenośna toaleta, kaczka, butelka (cokolwiek przydatnego dla mężczyzn), zasłony do okien, lornetka, komunikatory radiowe. Kapelusze, czapki, okulary przeciwsłoneczne (również te specjalne, z lustrem), oraz ubranie na zmianę, bądź do przebrania, są również zalecane.


Obserwacja figuranta co dalej?

Jest mnóstwo porad na temat tego, jaki samochód będzie idealnym pojazdem do inwigilacji. W zależności od tego, z którym detektywem porozmawiasz, usłyszysz przeróżne opinie. Jedni rekomendują białe vany, lub ciężarówki, ponieważ biały kolor wtapia się w tło i jest niezauważalny.


Można do takiej ciężarówki napakować masę najbardziej nowoczesnego sprzętu. Aczkolwiek mam znajomego, który używa czerwonego kabrioletu i daje radę. Najważniejsze jest to, że z samochodu, niezależnie od koloru, stylu czy typu, nie będzie żadnego pożytku, jeśli obiekt zauważy jakiś niezwykły pojazd w okolicy. To, jakiego samochodu użyjesz, nie będzie miało większego znaczenia, jeśli wykorzystasz techniki i uwagi wyszczególnione w tym podręczniku. Jeśli samochód stanie się podejrzany, detektyw musi go zmienić w celu dalszej inwigilacji.


Przygotowanie do śledzenia 

Jeśli lokalizacja jest niedaleko biura detektywistycznego, zaleca się na kilka dni przed rozpoczęciem inwigilacji przejechać tamtędy samochodem. Nie we wszystkich sprawach będzie to możliwe. Detektyw będzie musiał podejmować natychmiastowe decyzje co do najlepszego miejsca do parkowania czy wtopienia się w tło przy większości spraw. Celem “przejażdżki” jest zarejestrowanie okolicznych pojazdów do późniejszej identyfikacji, oraz potwierdzenie adresu obiektu i identyfikacja domu obiektu pod właściwym adresem. Obserwacja detektywistyczna powinien zarejestrować, albo za pomocą dyktafonu, albo notatek, wszelką aktywność zauważoną w trakcie “przejażdżki”. Powinien także wynotować każdy element wskazujący na aktywność wypoczynkową lub zawodową, razem z opisem domu oraz jego umiejscowieniem w ciągu budynków. Detektyw powinien również zanotować opis sąsiedztwa i jakichkolwiek zauważonych zwierząt domowych. Powinien też zanotować wszelkie możliwe miejsca obserwacji z uwzględnieniem tyłu i boków domostwa obiektu, oraz czy jeden samochód wystarczy do obserwacji. Należy też zanotować wszystkie możliwe ścieżki, którymi obiekt może się przemieszczać po opuszczeniu lokalizacji. Trzeba też sprawdzić wszystkie równoległe ulice, w celu rozpoczęcia inwigilacji ze znajomością najbliższej okolicy.

Rozpoczynamy obserwację detektywistyczną

Zawsze będzie się pojawiać pytanie, czy detektyw powinien powiadamiać policję, kiedy przeprowadza obserwację. To pytanie będzie miało różną odpowiedź w zależności od okoliczności.

Moje zalecenie jest takie, że detektyw musi robić to, co uważa za niezbędne, by chronić swoje miejsce inwigilacji. Nie znam takiego przepisu, który wymagałby powiadamiania policji (inna sprawa, że zgodnie z polskim prawem prywatny detektyw wiele nie może). Mimo wszystko powinniśmy cieszyć się taką samą wolnością, jaką ma każdy inny przedsiębiorca. Zapewne napotkamy oddziały policji, które będą twierdzić, że mają taką politykę, że prywatni detektywi zgłaszają się przed każdym rozpoczęciem inwigilacji. Taka polityka to nie prawo. Pytanie, które detektyw powinien sobie zadać przy niektórych zleceniach jeszcze przed oceną okolicznej strefy, brzmi: „ile kłopotów jestem gotów ściągnąć na siebie i moją inwigilację?” Detektyw powinien zdecydować na podstawie sąsiedztwa, czy istnieje ryzyko bycia ujawnionym przez policję. Decyzja, aby zadzwonić i powiadomić policję, aby nie reagowała na telefony z sąsiedztwa, o dziwnym obserwatorze – może być dobrą decyzją, a z drugiej strony może nią nie być.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Przygotowanie do obserwacji

Obserwacja samochodowa - detektyw poradnik